تریپ ساز
تریپ ساز

واحد آموزش تریپ ساز

16 اقدام ضروری قبل از سفر در شرایط کرونا

3 سال قبل


1- از سلامت اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید.

علت: کاهش احتمال آلودگی با کاهش مراجعات حضوری به مکانیک در حین سفر

 

تعمیرگاه در کرونا

 

2- اسپری الکل (استاندارد)، ژل ضدعفونی کننده دست، ماسک و دستکش (لاتکس و یا نایلونی) را به تعداد لازم جهت استفاده در طول سفر تهیه کنید.

علت: ممکن است در مسیر و یا مقصد، نتوانید این اقلام را پیدا کنید. پس به تعداد مورد نیاز همراه داشته باشید.

 

3- الکل (استاندارد) را در یک بسته بزرگ برای استفاده کلی و در بسته های کوچک (ترجیحا غیرشفاف) برای هر یک از اعضای خانواده یا همسفران تهیه کنید تا همیشه همراه خود داشته باشند. الکل را در دمای مناسب نگه دارید.

علت: با فرض آلوده بودن تمامی سطوح، باید در هر تماس، ضدعفونی انجام شود. از این جهت بسته غیرشفاف توصیه می شود که احتمال اشتعال آن در اثر جذب آفتاب و افزایش دما، کاهش یابد.

 

4- در سفر، ژل ضدعفونی کننده دست به الکل ارجحیت دارد و بهتر است بسته هایی با حجم مناسب به تعداد نفرات تهیه شود.

علت: الکل در صورتی که به درستی نگهداری نشود، قابلیت اشتعالزایی دارد. همچنین در صورتی که دست ها را مدام با الکل ضدعفونی کنید، منجر به خشکی پوست دست شده و آسیب های پوستی افزایش می یابد. مراقب پوست دستان خود باشید؛ از مصرف وسواسی مواد ضدعفونی کننده بپرهیزید و از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

 

ژل دست

 

5- دستکش ها و ماسک های تهیه شده را در منزل و با دست تمیز در تعداد کم و در کیسه های زیپ کیپ یا کیسه فریزر یا کیسه تمیز دیگری بسته بندی کنید.

علت: ممکن است در طول سفر ندانسته، دست آلوده را به بسته بزنید. در صورتی که بسته بزرگ به همراه داشته باشید، احتمال انتقال آلودگی به تمامی دستکش ها و ماسک ها افزایش می یابد.

 

6- پیش از سفر برای کاهش تعداد دفعات رفتن به رستوران برنامه ریزی کنید:

  •  تعدادی بسته های غذای آماده و کنسرو (و ضدعفونی بسته بندی در منزل) تهیه کنید.
  •  از به همراه داشتن غذاها و یا مواد غذایی ای که به سرعت فاسد می شوند خودداری کنید؛ مانند غذاهای حاوی تخم مرغ، شیر، سس، خامه، گوشت چرخ کرده و یا مرغ خام و یا نیم پز
  •  پیش از سفر رستوران ها و مجتمع های بین راهی معتبر، دارای مجوز و بهداشتی را در اینترنت جستجو و موارد مناسب را به همراه آدرس، شناسایی کنید.

علت: اگر بدون برنامه ریزی غذایی سفر کنید، ممکن است در طول سفر مجبور شوید از خدمات مراکز غیرمجاز و یا غیربهداشتی استفاده کنید.

 

کنسرو در سفر

 

7- بهتر است ظروف سلولزی/ گیاهی و تجزیه پذیر(شامل حداقل بشقاب، قاشق، چنگال، لیوان) به تعداد مناسب تهیه کنید و مانند ماسک و دستکش، در بسته های کوچک بسته بندی کنید.

 

8- در اتومبیل خود زیرانداز/حصیر داشته باشید.

علت: ممکن است جهت میل غذا و... نیاز باشد در فضای باز استفاده کنید.

 

9- نکات بهداشتی و ضدعفونی در هتل ها انجام میشود؛ با این حال، جهت اطمینان خاطر خود، ملحفه و روبالشی به تعداد نفرات جهت استفاده در اماکن اقامتی به همراه داشته باشید.

 

10- پیش از سفر درباره مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در مقصد و شهرهایی که قصد اقامت دارید، در اینترنت جستجو کنید.

علت: از آنجایی که بر روی مراکز دارای مجوز رسمی (مانند هتل ها) نظارت وجود دارد، آنها ملزم به رعایت موازین بهداشتی بوده و مطمئن ترین و سالم ترین مکان ها برای اقامت هستند. همچنین می توانید از خدمات رستوران آنها نیز استفاده کنید.

 

هتل در کرونا

 

11- علاوه بر وسایل شخصی خود، شناسنامه، کارت ملی و دفترچه بیمه خود را به همراه داشته باشید.

علت: مدارک هویتی تک تک افراد برای استفاده از اقامتگاه های رسمی مورد نیاز است. دفترچه بیمه نیز برای مراجعات احتمالی به مراکز درمانی مورد نیاز خواهد بود.

 

مدارک هویتی در سفر

 

12- در صورتی که به خرید میوه و سبزیجات در طول سفر علاقه دارید، یک بطری محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات تهیه کرده و ظرف مناسبی برای شستن میوه ها به همراه داشته باشید.

(شستشو را باید طبق دستورالعمل روی بطری انجام دهید. اگرچه محلول ضدعفونی کننده بهترین راهکار است اما در صورت عدم دسترسی به آن، می توانید کمی مایع ظرفشویی با خود به همراه داشته باشید).

 

ضدعفونی کردن میوه

 

13- قبل از آغاز سفر، محیط داخلی اتومبیل، دکمه ها، فرمان، دنده، گیره کمربند ایمنی، دستگیره ها و... را با اسپری ضدعفونی کننده سطوح و یا اسپری الکل ضدعفونی کنید.

 

14-تعدادی کیسه پلاستیکی کوچک جهت استفاده به عنوان کیسه زباله در داخل اتومبیل تهیه کنید تا بتوانید زباله های تولید شده در داخل اتومبیل را سریعا از داخل اتومبیل خارج و به سطل زباله بیندازید.

علت: استفاده از سطل های زباله دائمی اتومبیل در شرایط فعلی به دلیل انباشت آلودگی در طول سفر و عدم امکان شستشوی مکرر آن در حین سفر، توصیه نمی شود.

 

15- در صورتی که بیماری خاصی دارید، به پزشک مراجعه کرده، معاینات را انجام دهید و داروهایتان را از مبدا تهیه کنید.

علت: قبل از سفر باید از وضعیت سلامتی خود اطمینان حاصل کنید تا مجبور نشوید در حین سفر به محیط های درمانی که احتمال حضور بیماران مبتلا به کرونا و انتقال ویروس در آنها زیاد است، مراجعه کنید.

 

داروهای مورد نیاز در سفر

 

16- قبل از سفر، از وضعیت بیماری در مقصد اطمینان حاصل کنید، اطلاعات کامل را از رسانه های معتبر اخذ کنید و به توصیه های مرتبط از سوی مراجع ذی صلاح (وزارت بهداشت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، استانداری ها و...) توجه کنید.

 

منبع:

معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

دفتر مطالعات آموزش گردشگری

اتاق فکر گردشگری ایراننظرات