راضیه رحمانی
راضیه رحمانی

8سال است راهنمای تاریخی_فرهنگی

سفر به الموت غربی؛سرزمین ناشناخته ها

2 سال قبل


مطمئنا خیلی ها به دریاچه اوان، قلعه الموت و در کل الموت شرقی سفر کرده اند، اما اینها تمام زیبایی ها و شگفتی های  دره الموتنیستند.

اگر از شمال شرقی قزوین وارد جاده باراجین و بهرام آباد شوید وارد دنیای دیگری خواهید شد.

اینجا الموت غربی ست، با طبیعتی بکر و مردمانی اصیل که آدمی را سحر خود می کنند.

در طول  مسیر و گذر از جاده  پر پیچ و خم از دیدن شالیزارهای دره شاهرود لذت ببرید و فرصت عکاسی از آن ها را از دست ندهید، پساز طی  65 کیلومتر به شهر رازمیان، مرکز بخش الموت غربی خواهید رسید که می توانید از امکانات رفاهی آن همچون پمپ بنزین،سرویس بهداشتی و... برای ادامه مسیر استفاده کنید.

اگر اهل تجربه های جدید و غرق شدن در فرهنگ بومی هستید فقط کافیست از همینجا مسیر خود را به سمت غرب تغییر دهید و از جادهای فرعی و بعد از گذر از بهرام آباد بعد از بیست دقیقه به روستای میلک بروید و از آموتخانه ( خانه آموختن مردم) بازدید کنید. یک موزهکوچک و جالب از جریان زندگی میلکی ها به کوشش یوسف علیخانی.

و اما اگر می خواهید پاهایتان خنکای آب را حس کند و دستانتان از درختان ذغال اخته بچیند به مسیرتان ادامه دهید تا به روستاهایهیر و ویار برسید.

پس از خروج از رازمیان در سمت راست جاده فرصت این را خواهید داشت تا قلعه لمبسر، یکی از قلاع اسماعیلیه را با کمی پیاده رویببینید و گذری هم به تاریخ بزنید.

نیم ساعت دیگر که برانید روستای هیر را در سایه صخره های سر به فلک کشیده می بینید و این همان روستایی ست که باغات ذغال اختهاش در اواخر فصل تابستان صدها و بلکه هزارها گردشگر را به این منطقه می کشاند و می توانید در ایام برگزاری جشن این محصول بهاین روستا بیایید.

بعد از روستای هیر به روستای ویار می رسید جایی که می توانید در حاشیه نینه رود از خنکای اب لذت ببرید، سرچشمه این رود چشمهوگل در هفت کیلومتری شمال روستای هیر قرار دارد و یکی از شاخه هایی است که به شاهرود می پیوندد.

الموت غربی با حدود 130 روستا و طبیعتی که در هر فصل جلوه ای متفاوت دارد می تواند مقصد چند باره ای برای سفرهای ما باشد. مسیری که گفته شد بخشی از این زیبایی ها را پیش چشمان شما ظاهر می کند، فقط شروعی برای غرق شدن در طبیعت و تاریخ.نظرات