بهناز بانی‌راد
بهناز بانی‌راد

بهناز بانی‌راد هستم. متولد ۹ بهمن ۱۳۶۶ در تهران. باستان‌شناس، ایر...

مانتاهای غول‌پیکر

2 سال قبل


باوجود آنکه مانتارِی (mantaray) و استینگ‌رِی (stingrays) به نظر مشابه می‌رسند، بسیار متفاوت هستند. آن‌ها هر دو در یک خانواده ماهی مرتبط با کوسه‌ها هستند، اما از جهات مختلف با هم تفاوت دارند. هر دوی آن‌ها ماهی صاف با بال هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تا درون آب بچرخند و از کف اقیانوس تغذیه کنند. آن‌ها‌ اغلب ما را سردرگم می‌کنند. تصویر را ورق بزنید تا با تفاوت‌های ظاهری مانتاها آشنا شوید.

دو گونه مانتا در اقیانوس‌ها وجود دارد و به چندین خانواده تقسیم می‌شوند، مانتارِی غول پیکر و مانتای صخره‌ای. مانتارِی از گونه‌های در معرض خطر هستند که از جاذبه‌های غواصی و اسنورکلینگ در دنیا به حساب می‌آیند.
اندازه: مانتارِی غول پیکر، بزرگترین گونه مانتاست که دارای طول بال تا ۹ متر است، طول آن به ۶ متر می‌رسد و می‌تواند تا ۲.۵ تن وزن داشته باشد!
محدوده: مانتارِی از گونه‌های مهاجر هستند و در سراسر جهان یافت می‌شود. آن‌ها می‌توانند در آب‌های خنک‌تر با حداقل ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنند اما آب‌های گرم‌تر را ترجیح می‌دهند.
رژیم غذایی: مانتا‌رِی فیدر فیلتر هستند و تنها از پلانکتون تغذیه می‌کنند، اما ممکن است موجودات دریایی کوچک دیگری از جمله ماهی‌های کوچک و سخت‌پوستان را نیز بخورند.
طول عمر: مانتارِی‌ها می‌توانند حدود ۴۰ سال عمر کنند.
استرینگ‌رِی پسر عموی بسیار کوچکتر از مانتا هستند، اما در واقع از ماهی‌های غضروفی مانند کوسه‌ها هستند. از ۲۲۰ گونه شناخته شده، تعدادی در آب شیرین و تعدادی در آب شور وجود دارند. بسیاری از آن‌ها نیز در دسته‌های در معرض خطر قرار می‌گیرند. استینگ‌رِی دوست دارند خود را در شن و ماسه در آب‌های کم عمق دفن کنند جایی که بی‌صدا منتظر غذای بعدی خود هستند.
اندازه: بعضی از گونه‌ها طول بال‌هایشان به ۵ متر می‌رسد و تا ۶۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشند، در حالی‌که گونه‌های دیگر تنها دارای طول بال ۲۵ سانتی‌متر هستند.
دامنه: مانتاها می‌توانند در اقیانوس‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان و آب‌های کم‌عمق یافت شوند.
رژیم غذایی: استرینگ‌رِی‌ها بیشتر ماهیان خوراکی، صدف، سخت پوستان و ماهی‌های کوچک می‌خورند.
طول عمر: مانتاها می‌توانند ۱۵ تا ۲۵ سال در طبیعت زندگی کنند.نظرات