بهناز بانی‌راد
بهناز بانی‌راد

بهناز بانی‌راد هستم. متولد ۹ بهمن ۱۳۶۶ در تهران. باستان‌شناس، ایر...

انسان بمانیم!

2 سال قبل


زباله‌های پلاستیکی آثار ویرانگری به محیط زیست ما وارد می‌کنند. اشیایی که هر روز در مقیاس زیاد وارد طبیعت می‌شوند اما تجزیه آن‌ها سال‌های بسیاری طول می‌کشد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها پرهیز از انداختن زباله در سواحل است. برای همین منظور در گردش‌های خود کیسه‌ای همراه داشته باشیم و زباله‌ها به ویژه پلاستیکی‌هایشان را داخل آن بریزیم.
هرچند تذکر دادن به کسانی که آشغال می‌ریزند، کمی سخت است و ممکن است با پاسخ‌های غیرمنتظره از چنین افرادی مواجه شویم اما می‌توانیم سعی خود را بکنیم و مودبانه از آن‌ها خواهش کنیم تا زباله‌هایشان را در دریا و طبیعت رها نکنند. فرهنگی که از والدین به فرزندانشان منتقل می‌شود و می تواند به مرور زمان تاثیر بسیاری داشته باشد.

بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی برای انسان‌ها کشنده هستند. محصولات بهداشتی و مواد شیمیایی در نهایت وارد دریاها و اقیانوس‌ها می‌شوند. تصفیه خانه‌ها معمولا نمی‌توانند آن ها را صد در صد از آب خارج کنند بنابر این بسیاری از مواد شیمیایی و داروهای رایج در بدن ماهی‌هایی که می‌خوریم وجود دارند.
خرید و استفاده از محصولات زیست تخریب پذیر، از جمله مواد پاک کننده که به طور طبیعی در طبیعت تجزیه می‌شوند علاوه بر دریا برای سلامتی خود و خانوداتان نیز خوب است. هرگز رنگ یا مواد شیمیایی دیگر را حتی اگر تا به حال از آن استفاده نکرده اید، در توالت یا فاضلاب نریزید. رنگ، حلال یا سایر مواد شیمیایی را وارد فاضلاب نکنید چرا که در این صورت همگی وارد دریا می شوند.

راندن در ساحل چه با ماشین چه با موتور ممکن است برای عده زیادی ماجراجویانه، سرگرم کننده یا رمانتیک باشد اما ممکن است به حیوانات و گیاهان کوچکی که در ساحل زندگی می کنند آسیب برساند. بنابراین یکی از روش‌های پاکسازی دریاها پارک کردن در مناطق مشخص و سپس قدم زدن در ساحل است.نظرات